Reportage om

Nepal fortfarande i ruiner

Jordbävningen som drabbade Nepal 2015 dödade nästan 9.000 personer och förstörde 800.000 byggnader. Två år senare tvingas mer än en halv miljon familjer tillbringa vintern i tält, byggnader av korrugerad plåt och i andra tillfälliga byggnader. Trots ett stort internationellt bistånd har återuppbyggnaden av hem, arbetsplatser och skolor gått mycket långsamt.



I den här 360 videon, som är gjord av den nepalesiske journalisten Bhrikuti Rai och fotografen Bikram Rai, kan du se hur den långsamma återuppbyggnaden drabbar skolbarn både i den bergiga regionen Sindhupaichuk och i huvudstaden Katmandu.

Femtonårige Barmai Tamang befann sig i skogen den dag när jordbävningen slog till för två år sedan. Hon klarade sig oskadd men familjens hus totalförstördes.

Det största skalvet inträffade en lördag vilket gjorde att Barmai, liksom miljoner andra skolbarn var lediga. Detta räddade sannolikt mångas liv. Men omkring 8.000 skolor skadades av skalven, däribland den skola som Barmai går i.

Filmen är producerad av den brittiska organisationen OneWorld i samarbete med Blankspot.