Nyheter om

Sverige på unikt besök i Eritrea

Sveriges utrikesminister har i det tysta genomfört ett historiskt besök i Eritrea. Besöket sker i ett läge där Eritrea visar tecken på diplomatisk öppning samtidigt som spänningarna i regionen ökar.

Under onsdagsmorgonen lämnade utrikesminister Maria Malmer Stenergard Jordanien för nästa destination med regeringsplanet. Genom flygspårningstjänsten Flightradar24 kunde Blankspot följa planet och konstatera att färden gick till Eritreas huvudstad Asmara.

Väl på plats släpptes utrikesministern av, varefter regeringsplanet efter mindre än en timme fortsatte vidare.

Kvällen den 17 december publicerade det eritreanska informationsministeriet uppgifter om att Malmer Stenergard träffade landets utrikesminister Osman Saleh. Enligt informationsministeriet befinner sig den svenska utrikesministern i landet under två dagar.

Maria Malmer Stenergard träffar Osman Saleh. Foto från det eritreanska informationsministeriet.

Det är det första officiella besöket som en svensk utrikesminister genomför i Eritrea sedan landets självständighet 1993.

Besöket sker i ett känsligt regionalt läge. Under de senaste veckorna har Eritrea i två omgångar frigivit totalt över 100 politiska fångar, samtidigt som det länge isolerade landet visat tecken på ökad diplomatisk aktivitet. President Isaias Afwerki har nyligen genomfört flera statsbesök, bland annat till Saudiarabien, Egypten och Sudan.

Med frigivandet av politiska fångar har frågan om den svensk-eritreanska journalisten Dawit Isaak åter uppmärksammats. Sedan 2001 hålls han fängslad i Eritrea utan rättegång.

Parallellt har retoriken hårdnat i grannlandet Etiopien. Under de senaste månaderna har Etiopiens premiärminister Abiy Ahmed upprepade gånger hotat med militär eskalering för att säkra etiopisk kontroll över den eritreanska hamnstaden Assab.

Efter publicering av artikeln publicerade svenska utrikesdepartementet ett pressmeddelande som bekräftar att Malmer Stenergard är på plats i Eritrea.

– Under mitt besök diskuterar vi regionala frågor, såsom kriget i Eritreas grannland Sudan och frågor som är betydelsefulla för relationerna mellan våra länder, säger utrikesminister Maria Malmer Stenergard i UDs pressmeddelande.

Rättelse: i en tidigare version stod det i rubriken att det var ett statsbesök. Men ett statsbesök är ett formellt besök som en gästande statschef gör på inbjudan av statschefen i värdstaten. Detta är nu ändrat.

Det är ett pågående nyhetsläge och texten kan uppdateras.

Läs Martin Schibbyes analys om betydelsen av besöket här.

Blankspot

Vi behöver din hjälp.

Stötta vår journalistik!

Toppbild: Maria Malmer Stenergard träffar en eritreansk delegation den 17 december. Pressbild från det eritreanska informationsministeriet.

Vill du följa arbetet bakom kulisserna med artiklar och reportage så gå med i WhatsApp-gruppen för Martin Schibbyes journalistikBlankspot har länge bevakat Eritrea och fler artiklar och reportage kan läsas här. 

Hjälp oss skriva mer om Eritrea!

Stöd oss så att vi kan fortsätta att rapportera från Afrikas horn. Swisha ditt stöd till 123 554 35 41 eller donera.