Nyheter om ,

Oljebolaget Petronas lämnar och stämmer Sydsudan 

När svenska Lundin Oil lämnade block 5A i dagens Sydsudan såldes koncessionen till Petronas för drygt 700 miljoner. Nu vill även Petronas lämna landet, men en planerad försäljning stoppades av det statliga oljebolaget och nu stämmer Petronas Sydsudan.

Den malaysiska energijätten Petronas har inlett en rättslig process mot Sydsudan efter att landets regering påstås ha blockerat en försäljning av företagets tillgångar till ett värde av 1,25 miljarder dollar. Affären var planerad med det brittiska bolaget Savannah Energy, men den stoppades i sista stund, och istället tog den sydsudanesiska statsägda Nile Petroleum över oljefälten.

Den 7 augusti meddelade Petronas att de skulle lämna Sydsudan efter nästan tre decennier av verksamhet i landet. Petronas Carigali Nile Limited (PCNL), ett dotterbolag till Petronas, hade inlett diskussioner med Savannah Energy om att sälja sina andelar i flera oljeblock, men affären avbröts abrupt samma dag. 

Nile Petroleum, även känd som NilePet, tog då kontroll över tillgångarna och sökte nya internationella samarbetspartners för att upprätthålla produktionen vid oljefälten.

Petronas har nu lämnat in en stämningsansökan till Internationella centret för lösning av investeringstvister (ICSID), en organisation kopplad till Världsbanken.

En högt uppsatt tjänsteman på Petronas, som talade anonymt med tidningen Sudane Tribune, tillskrev tillbakadragandet flera faktorer, inklusive den pågående konflikten i Sudan, oförmågan att säkerställa personalens säkerhet samt ökande driftskostnader. 

Petronas beslut att dra sig ur Sydsudan kom efter bland annat skador på den pipeline som transporterar olja från Sydsudan via Sudan till Röda havets kust. Landet är helt beroende av grannlandet Sudans hamnar och oljepipelines för att kunna bedriva internationell handel och exportera olja.

Om dessa handelsvägar stängs på grund av kriget kommer Sydsudans ekonomiska kris sannolikt förvärras, vilket drabbar den fattigaste befolkningen värst.  

Skiljedomsprocessen mellan Petronas och Sydsudan kan bli långdragen, och det återstår att se om den sydsudanesiska regeringen kommer att kunna hitta nya internationella partners för att ersätta Petronas. NilePet har uttalat sig om att de söker efter nya investerare för att säkerställa fortsatt verksamhet vid oljefälten, men osäkerheten kring landets politiska och ekonomiska stabilitet kan avskräcka.

Under första halvåret av 2023 utsattes till exempel biståndsarbete i Sydsudan för fler attacker än i något annat land i världen.   

I samband med Sydsudans första val någonsin, planerat till december 2024, riskerar de politiska spänningarna som redan finns i landet att öka. Den nuvarande presidenten Salva Kiir och vicepresidenten Riek Machar kommer båda sannolikt att kandidera. Maktkampen mellan dem var en bidragande faktor till inbördeskriget i Sydsudan mellan 2013-2020.  

Petronas beslut att lämna landet var del av en större strategi för att omstrukturera investeringarna ”i takt med en föränderlig energimarknad och en påskyndad övergång till grönare alternativ”.

Blankspot följer dagligen förhandlingarna i Lundinmålet. Vill du få det senaste i realtid? Välkommen att gå med i Martin Schibbyes Whats app-grupp för bevakningen av rättegången.

Hjälp oss skriva mer om Lundin!

Blankspot rapporterar löpande om Lundinrättegången från Tingsrätten i Stockholm. Stöd oss så vi uthålligt och långsiktigt kan bevaka.