Nyheter om ,

Tvångsutvisningen blev av men FN och Afghanistan ingrep för att stoppa och skicka tillbaka personer

En av de utvisade afghaner som skickades iväg igår kväll accepterades inte av afghanska myndigheter och är på väg tillbaka till Sverige. Under gårdagen släpptes också en av de förvarstagna efter FN-kritik.

För tredje gången i år genomfördes på tisdagskvällen en tvångsavvisning till Afghanistan. Uppgifter från polisen och migrationsverket säger att fem personer som skulle ha rest med planet inte kom med.

Dessutom finns det nu sju killar på förvaret i Kållered som säger att de skulle ha åkt igår. Plus två som har lämnat Kållered. En av dem som inte längre finns på förvaret är Mustafa som släpptes efter att FN:s flyktingkommissariat ingripit.

Aktivister försökte stoppa planet från att komma iväg genom att kontakta dem som arbetar på flyget och några ställde sig fysiskt i vägen för bussen.

Tre personer greps i samband med avfärden och två misstänks för brott. Enligt polisen skadades några polismän lindrigt vid sammanstötningen.

Ett stort polispådrag såg till att bussen med afghanerna kunde lämna förvaret. Planet lämnade flygplatsen efter klockan 22.00 och flög till Österrike där fler utvisade klev på.

Det chartrade planet landade i Kabul vid niotiden på onsdagsmorgonen.

I gruppen av utvisade fanns två personer som hade dömts för grova brott. Att uppgifterna om hur många som fick stanna varierar kan bero på att det också finns olika uppgifter om vilka som i realiteten var bokade på planet.

Hakim, som Blankspot skrivit om, finns kvar på förvaret i Kållered.

Hjälp oss skriva mer om Migration!

Blankspots journalistik göms inte bakom en betalvägg. Stöd det fortsatta arbetet med att bevaka Migration genom att skänka ett engångsbelopp via Swish 123 554 35 41 eller genom att bli prenumerant.