Martin Schibbye är nu på plats i Sydsudan. Fokuset för reportageresan är den pågående flyktingkrisen i norra delen av landet, men det är också landet som diskuteras dagligen under Lundinrättegången i Sverige. Martin Schibbye berättar här om reportaget inför resan och Blankspots behov av stöd för genomförandet av det här unika arbetet.
Av Martin Schibbye 24 november, 2024
Världskartan inne på Svea Vaccins kontor täcker en hel vägg. Men ett land saknas. Världens yngsta. Sydsudan, som 2011 föddes ur kontinentens längsta krig.
Medan jag väntar på att beställa malariatabletter och koleravaccin läser jag på Folkhälsomyndighetens hemsida att vid koleraepidemier, som den som nu rasar i Sydsudan, kan dödligheten vara upptill 50 procent.
Jag borde varit i sal 34 idag och lyssnat om Lundinrättegången men inför vissa resor till högriskländer måste förberedelserna få ta sin tid för att andra berättelser också ska kunna berättas.
Fokuset för den resa jag påbörjar på fredag är den pågående flyktingkrisen i norra delen av landet. Miljoner människor har blivit internflyktingar sedan kriget började i Sudan under april 2023 och över en miljon har sökt skydd i grannländer som Tchad och Sydsudan.
Hjälparbetare, beskriver situationen som överväldigande, och menar att krisen är det värsta de sett. Den sker också bortom världens ögon och öron. Samtidigt som 100 000-tals flyktingar kommer in över gränsen så svämmar Nilen över.
Det kommer med andra ord inte finnas någon brist på vinklar att skriva om. Men hur gör man det bäst är något jag funderat mycket på de senaste dagarna? Det vet jag nog först när jag är på plats och ser scenerna framför mig. Större delen av tiden kommer jag befinna mig i Renk, nära gränsen till Sudan.
En resa till Sydsudan möjliggör också för mig att träffa några av de vittnen vid rättegången som varit i Stockholm och berättat om situationen för mer än tjugo år sedan. Jag är nyfiken på hur det var för dem att komma hem efter att ha fått berätta om upplevelserna i Tingsrätten. Jag undrar också hur man ser på rättegången i Juba? Är det som att prata om Palmemordet? Eller är det en fråga som engagerar?
Torsdag kväll när jag skriver detta kommer också rapporter om att skottlossningen i Juba inleddes strax efter klockan sju. Förklaringen verkar vara att Sydsudans president Salva Kiir i början av oktober avsatte chefen som innehaft posten sedan 2011 och nu försökte gripa Akol Koor.
Rivaliserande fraktioner i landet har utkämpade ett inbördeskrig mellan 2013 och 2018 som resulterade i hundratusentals döda. Men sedan en tid har de två, Kiir och förste vicepresident Riek Machar, regerat tillsammans som en del av en övergångsregering.
Det har varit relativ fred, men motsättningarna blossar ibland upp, som igår.
Jag följer nu säkerhetsläget under morgontimmarna.
Summa summarum, kan vi tillsammans ta fram en massa unik journalistik den närmaste veckan.
Det är bara en hake. Den här typen av journalistik kostar väldigt mycket. Budgeten enbart för de direkta utgifterna för reportaget ligger på cirka 50 000 kronor. I det ingår flyg, boende, medietillstånd och visum, vaccinationer, mat och inrikesflyg. Till det tillkommer resurser för mitt arbete som sträcker sig från allt förberedelsearbete, resan i fält och reportageskrivandet de kommande veckorna. Totalkostnaderna landar på drygt 90 000 kronor exklusive moms och arbetsgivaravgifter.
Så för att möjliggöra denna reportageresa för Blankspot behöver vi göra en blixtinsamling för att få ihop dessa resurser.
Om du har ett extra ekonomiskt utrymme att bidra med så är det mycket välkommet. Berätta också gärna för fler om vårt arbete och den här kommande reportageresan från en konflikt som det saknas journalistik om.
Resan kan följas i min allmänna WhatsApp-grupp (en annan grupp än Lundin-gruppen som endast bevakar rättegången).
Stöd oss:
Kort: Blankspot.se/insamling
Swish: 123 554 35 41
Av Martin Schibbye
Hjälp oss skriva mer om Lundin!
Blankspot rapporterar löpande om Lundinrättegången från Tingsrätten i Stockholm. Stöd oss så vi uthålligt och långsiktigt kan bevaka.