I skuggan av den debatt som rasat efter Leif GW Perssons stöd till aktivisten som misstänks för hot mot två ministrar kan nyheten få spridning till Turkiet. Blankspot kan nu berätta att turkisk media anklagat aktivisten för att ligga bakom aktionen om "Erdogan-dockan".
Av Rasmus Canbäck 23 februari, 2026
Den 20 februari inleddes rättegången mot aktivisten som utfört aktioner utanför ministrarna Johan Forssells och Benjamin Dousas bostäder.
I skuggan av den debatt som följt om aktionen inbegrips av svensk yttrandefrihet eller inte, kan Blankspot berätta att den uppmärksammade aktivisten i turkisk media har pekats ut som en av personerna bakom den så kallade ”Erdogan-dockan”.
Uppgifterna är inte bekräftade och ingen förundersökning öppnades mot aktionen.
Det var i januari 2023 som en grupp aktivister från de prokurdiska Rojavakommittéerna hängde upp en upp-och-ner-vänd docka föreställande Turkiets president Recep Tayyip Erdogan utanför Stockholms stadshus.
Bilderna väckte kraftiga reaktioner i Turkiet, som vid tidpunkten blockerade Sveriges Natoansökan. Turkiska myndigheter inledde en förundersökning mot personer som underrättelsetjänsten ansåg vara inblandade i aktionen.
I juli 2023 publicerade den turkiska sajten Heberler en omfattande artikel med namn på personer bakom Rojavakommittéerna. Artikeln byggde på obekräftat material från Insikt24, en webbplats där den högerextremistiske profilen Christian Peterson skriver. I artikeln har Peterson tagit en smygbild på aktivisten vid en busshållplats.
Det numera nedlagda projektet Vänsterkollen, som tidningen Expo har kopplat till Peterson, har uppgett att man skickat Rojavakommittéernas identiteter till turkisk, rysk och belarusisk media.
En parentes i sammanhanget är att en av dem som inkluderats i den turkiska förundersökningen om dockaktionen är den svenska journalisten Joakim Medin. Det blev känt efter att han greps på Istanbuls flygplats våren 2025 – trots att han inte befann sig i Sverige när aktionen genomfördes.
Nu åtalas den aktuelle aktivisten vid Solna tingsrätt för olaga hot och grovt olaga hot efter att ha genomfört aktioner utanför ministrarnas bostäder.
Dagen efter aktionerna gjorde Säkerhetspolisen ett tillslag mot hans hem mitt i natten. Enligt förundersökningsprotokollet bröt Säpo upp lägenhetsdörren medan han sov. Vid insatsen beslagtogs en dator, två läsplattor, sex varselvästar – med texten ”Free Öcalan” – samt en pepparspray och annan bevisning.
I förhör med Säkerhetspolisen uppger aktivisten att syftet med aktionerna var att protestera mot Dousas och Forssells besök i Syrien i november.
I samband med besöket beslutade regeringen att utöka biståndet till Syrien med 295 miljoner kronor och öppnade för att svenskt stöd kan gå till kapacitetshöjande insatser för den syriska staten. Aktivisten har kritiserat den syriska ledningen och menar att den har välbelagda rötter i islamistiska rörelser med kopplingar till al-Qaida.
Mannen nekar till brott och anser att aktionerna omfattas av yttrande- och demonstrationsfrihet.
Under helgen fick fallet ökad uppmärksamhet efter att Leif GW Persson i TV4:s Nyhetsmorgon uttryckt stöd för aktivisten. Uttalandet möttes av kritik från flera politiker för att förringa hot mot politiker, däribland utrikesminister Maria Malmer Stenergard.
Sedan Natoprocessen har Sverige och Turkiet fördjupat sitt säkerhetssamarbete. För svensk del är samarbetet inriktat på att Turkiet ska agera mot gängkriminella nätverk med logistiska strukturer i landet.
För Turkiet har fokus legat på att motverka prokurdiska rörelser och verksamheter som Ankara anser hota landets säkerhetsintressen, däribland PKK och den kurdiska milisen i norra Syrien – det område som av många kurder benämns som Rojava.
Toppbild: Kollage med ”Hitler-äpplen” från Säkerhetspolisens förundersökningsprotokoll och bild från Aktionen från 2023 när aktivister hängde upp en docka föreställande Erdogan. Foto: Skärmdump från förundersökningsprotokoll / Rojavakommittéerna via Twitter
Vill du dela med dig av dina erfarenheter på ämnet eller tipsa reportern? Mejla till rasmus@blankspot.se
Följ Blankspot genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev här. Du kan också få uppdateringar i realtid genom att gå med i skribentens WhatsApp-grupp.