De senaste dagarna har ordbråket rasat i Georgien efter att OSSE/ODIHR publicerat sin slutgiltiga valrapport.
Av Rasmus Canbäck 22 december, 2024
Publiceringen av OSSE/ODIHRs slutgiltiga version av observationsrapporten av det georgiska valet den 26 oktober har väckt starka reaktioner i Georgien. Oppositionen anklagar regeringen för att selektivt plocka ut fakta som stärker dem, medan flera EU-länder understrukit att rapporten styrker deras farhågor om oegentligheter.
Rapporterna som tas fram av Organisationen för säkerhet och samarbete i Europas (OSSE) valövervakningsorganisation ODIHR anses vara bland de tyngsta vid val. I praktiken fungerar de som vägledande för det internationella samfundet för hur de ska betrakta ett val.
Den politiska turbulensen har varit stor i Georgien sedan parlamentsvalet i oktober. Oppositionen har anklagat regeringen för systematisk valmanipulation och fusk. Anklagelserna har bland annat handlat om att regeringspartiet Georgisk dröm köpt röster, skrämt statligt anställda till att rösta på dem och bristande väljarintegritet.
Anklagelserna bygger dels på ODIHRs första rapport som presenterades den 27 oktober, dels på en stor mängd lokala valobservationer och journalistiska granskningar.
Den sittande oppositionella presidenten Salomé Zurabisjvili, vars mandat löper ut i mellandagarna, har å sin sida uppmanat västvärlden att inte erkänna valresultatet. Den senaste veckan har hon varit på turné i Europa för att söka stöd. Ytterst för att fortsatt erkänna henne som rättmätig president och för att västvärlden ska kräva omval.
Presidentpositionen har visserligen endast ceremoniell makt, men Zurabisjvili har nyttjat positionen för att ena oppositionen bakom sig.
Samtidigt har regeringen anklagat oppositionen för att vilja genomföra en statskupp. Regeringen varnar för att oppositionen vill dra in landet i något som kan liknas vid Majdanrevolutionen i Ukraina vintern mellan 2013 och 2014.
Medan Majdanrevolutionen betraktas av många som en frihetsrörelse har den negativare konnation hos delar av befolkningen i flera forna Sovjetstater som mer eller mindre influerats av rysk retorik. Georgiens regering utmålar Majdan som våldsam och påpekar att en konsekvens var att Ryssland annekterade Krim.
I och med den polariserade politiska situationen i Georgien är det många som inväntat ODIHRs tunga slutrapport som anses objektiv.
I ett långt inlägg på plattformen X kommenterar Sjalva Papuasjvili, det georgiska parlamentets talesperson från regeringspartiet, rapporten med att argumentera för att den försvarar valets korrekhet.
Det står i kontrast mot hur omvärlden reagerat. Svenska utrikesdepartementet skriver på X att valet inte uppnår den standard som en EU-kandidat förväntas uppnå. Liknande reaktioner har kommit från bland andra Norge, Lettland och Finland.
Framtagandet av rapporten har dock inte varit okomplicerad. Redan för två veckor sedan kommenterade den franska senatorn Pascard Allizard, OSSE:s parlamentariska församlings särskilda utsända för den kortfristiga valobservationen, rapporten på förhand.
I ett brev från Allizard till Georgiens utrikesdepartement och premiärminister Irakli Kobachidze föregicks slutsatserna. Det gjordes utan att Allizard hade mandat att företräda ODIHR.
Brevet offentliggjordes på det georgiska utrikesministeriets hemsida som ett bevis för att OSSE står bakom det georgiska valet. Den typen av brev är, enligt källor med insyn inom OSSE som Blankspot talat med, ovanliga och bör användas restriktivt.
I måndags träffades också EU:s utrikesministrar för att diskutera sanktioner mot den georgiska regeringens företrädare. Förslaget blockerades av Ungern och Slovakien.
Dagen därpå skapades en mindre diplomatisk kris när Irakli Kobachidze kungjorde att även Italien, Rumänien och Spanien blockerat sanktioner, vilket deras utrikesdepartement snabbt tillbakavisade. Senare anklagade Kobachidze trion för att ha lagt sig för det ”politiska trycket”.
EU:s nytillträdde utrikeschef Kaja Kallas kommenterade det ungerska vetot med att säga att det var hennes första, men inte sista.
Toppbild: OSSE håller presskonferens i Tbilisi om sina preliminära slutsatser den 27 oktober. Foto Rasmus Canbäck
Gå med i Rasmus Canbäcks WhatsApp-grupp för att följa hans löpande bevakning av det georgiska valet och efterspelet.