Nyheter om

Kalityfonden har uppfyllt målet

Styrelsen för Kalityfonden har beslutat att avveckla fonden, då den anses ha uppfyllt sitt syfte. Sedan starten har över en miljon kronor betalats ut. Men nu sitter ingen journalist längre fängslad i Kalityfängelset.

Kalityfonden startades 2013 på initiativ av Martin Schibbye och Johan Persson, genom att använda de kvarvarande medel som insamlats till de båda journalisterna under deras tid som fängslade i Etiopien. Under fondens verksamma tid har tillgångarna främst fyllts på genom att tio procent av varje sålt exemplar av Schibbyes och Perssons bok ”438 dagar” gått till fonden. Utöver det har flera donationer och gåvor tillkommit och ett femtiotal fängslade kolleger har på så vis kunnat stöttas genom ekonomiskt bistånd.

– Målet med fonden är uppfyllt på grund av att ingen journalist längre är fängslad i Kalityfängelset efter att 16 personer släppts under 2018. Behovet för fonden att förse de fängslade med mat, mediciner och juridisk hjälp är därför inte längre nödvändigt, säger Martin Schibbye i ett pressmeddelande från Journalistförbundet.

Kvarvarande medel i fonden kommer att fördelas lika mellan kampen för att frige Dawit Isaak och Internationella Journalistfederationens Safety Fund som stöttar journalister i nöd världen över.

Hjälp oss skriva mer om Etiopien!

Det är svårt att hitta något exempel i världen där utvecklingen har gått så fort som på Afrikas horn den senaste tiden. Utvecklingen vi rapporterat om är både skrämmande och hoppfull. Historia skrivs nu och vi på Blankspot vill tillsammans med dig vara med och skildra den.

Blankspot har genomfört flera reportageresor till regionen de senaste åren och vi planerar för nya. Rapporteringen på plats kompletteras med seminarier, meet-ups och live-sända intervjuer med berörda runt om i världen.

Stöd oss genom att skänka ett engångsbelopp via Swish 123 554 35 41 eller genom att bli medlem.  Följ arbetet med reportagen och bidra med din kunskap i facebookgruppen: ”Uppdrag: Etiopien och Eritrea”.